4 lip Brak komentarzy admin Zdrowe diety , ,

Sposobów na zachowanie zdrowia można znaleźć bardzo wiele, to co jest jednak najistotniejsze, to stosowanie się do nich. Praktycznie w każdym wieku warto dbać o siebie i każdy może znaleźć coś, co może robić, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Do tego, że profilaktyka jest najważniejsza przekonywać nikogo nie trzeba. Najczęściej jednak zamiast dbania o siebie na zapas, wykorzystujemy nadmiernie fakt posiadania zdrowia i dopiero kiedy dociera do nas, że niestety na wieczność nic nie jest nam dane, zaczynamy myśleć, że warto jednak zawczasu zadbać o zdrowie. Choroba to jest to, co najsilniej mobilizuje nas do zrobienia czegoś w kierunku powrotu do pełni sił. Zanim jednak sprawy zajdą tak daleko, najlepiej by było sprawdzić w jakiej kondycji jest nasz organizm. W tym zakresie najlepiej sprawdzają się różnorakie badania. Absolutną podstawę stanowi badanie krwi i moczu. Już nawet podstawowa morfologia bardzo dużo może nam powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Jeśli coś już bardziej zaczyna nam dokuczać, tym bardziej nie czekajmy, aż będzie za późno. Badania krwi nie kosztują dużo, a mogą nam dostarczyć cennych informacji. Zatem jedyny wydatek to parę naście złotych plus stres kiedy będziemy odbierać wyniki badań.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zachowanie pełni sił, a także zdrowej sylwetki, jest dieta. Nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym co jemy. Fast foody, czyli tak zwane śmieciowe jedzenie, przetworzona żywność, konserwanty to główni sprawcy problemów ze zdrowiem. Co prawda porcja frytek od czasu do czasu nie powinna zrobić nam krzywdy, jednak jeśli nie będziemy zwracać uwagę na jakość naszych codziennych posiłków, może się to po pewnym czasie źle dla nas skończyć. Dobra dieta to zbilansowana dieta, w której prym wiodą pełnowartościowe produkty. To przesłanie powinno nam towarzyszyć i w ramach profilaktycznego dbania o zdrowie, ale także w czasie choroby. Oczywiście dieta powinna być dostosowana do danej choroby. Co innego można jeść przy cukrzycy, co innego gdy dokuczają nam problemy z sercem. Zawsze pewne cechy będą wspólne dla wielu diet, warto jednak rozeznać się szczegółowo co może nam zaszkodzić, a co pomóc.

Zarówno w przypadku kiedy lekarz zdiagnozuje nam chorobę i zaleci odpowiednią dietę, jak również gdy sami czujemy, że potrzebujemy zmienić coś w swoich nawykach żywieniowych, warto skorzystać z pomocy specjalisty dietetyka. Nietrudno znaleźć odpowiednią osobę, zwłaszcza w internecie, gdzie od razu otrzymamy opinie na temat tej osoby. Po zapoznaniu się z naszymi problemami i przeprowadzeniu wywiadu, dietetyk zaleci odpowiednie działania. Rozpisze dietę i wskaże na co najbardziej trzeba zwrócić uwagę. Jakich produktów należy unikać, by opuściła nas choroba. Zwykle też dietetyk może zlecić śledzenie wagi, codzienne badanie ciśnienia, a po pewnym czasie doradzić wykonanie nowej morfologii. Wyniki badań dadzą wówczas obraz, czy podejmowane działania mają swoje odbicie w naszym organizmie. Trzeba jednak pamiętać, że są to procesy długofalowe.