Odchudzanie to proces, który, żeby zakończył się sukcesem, musi składać się z dwóch niezwykle istotnych aspektów, które będą systematycznie przestrzegane przez osobę chcącą pozbyć się nadmiaru kilogramów. To wymaga mocnej siły woli, ale należy przyznać, że wszystkiego da się nauczyć.
Jednym z nich są regularne ćwiczenia fizyczne, a drugi stanowi właściwie dobrana i przekalkulowana dieta.
Ćwiczenia fizyczne, nawet te, które są najbardziej wymagające nie przyniosą chcianego efektu, jeżeli nie będą szły ramię w ramię z właściwą dietą. Aktywność fizyczna przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej i budowania mięśni oraz kształtowania postury, mimo wszystko nawet ćwiczenia, które są traktowane jako najbardziej skuteczne nie dadzą pożądanego efektu jeśli nie będą wspomagane odpowiednią dietą. Osoba starająca się usilnie zrzucić nadmiar kilogramów, powinna przede wszystkim zatroszczyć się o dostarczanie właściwej ilości substancji odżywczych a także przestrzegać tego, by nie wprowadzić za bardzo wysokiej ilości kalorii.
Dieta nie zawsze musi być symbolem na nudne i niezjadliwe pokarmy. Istnieje bardzo wiele koncepcji na pyszne dietetyczne przepisy kulinarne. Zaleca się, żeby składały się z ograniczonej ilości tłuszczów, zrównoważonej ilości węglowodanów i dużej ilości białka. Ten, ostatni składnik ważny jest głównie przy rozwijaniu mięśni, jak również pomaga spalić tkankę tłuszczową. Posiłki odchudzające powinny stanowić do tego bogate źródło witamin.
Odchudzanie nie musi oznaczać rezygnacji z tego, co lubimy. Wystarczy przejrzeć dietetyczne wskazówki i ciekawe przepisy kulinarne, by przekonać się, że jeść odpowiednio, może oznaczać również i w dobrym guście, a dieta nie musi oznaczać nudnych i ascetycznych posiłków.