W momencie kiedy podejmiesz decyzję o tym aby zmienić swój obecny tryb życia na bardziej zdrowy, z całą pewnością pragnęłabyś wiedzieć w jaki sposób da się poznać obecny stan Twojego organizmu. Jeśli na przykład nigdy nie należałaś do towarzystwa zbytnio chudych ludzi a wręcz przeciwnie, zdarzyło Ci się borykać ze zbędnymi kilogramami, warto abyś określiła swój wskaźnik masy ciała.
Co to jest BMI? Body Mass Index, czyli inaczej wskaźnik masy ciała to wyjątkowo intuicyjne narzędzie, które w niezwykle szybki sposób umożliwi Ci dowiedzieć się, w którym punkcie znajdujesz się na kontinuum rozciągającym się pomiędzy skalami niedowaga – nadwaga 3 stopnia.
Jak można poznać BMI? Masz możliwość obliczyć je samodzielnie albo za pomocą kalkulatorów wskaźnika masy ciała dostępnych w Internecie. Wystarczy, iż znasz dane na temat swojej wagi wyrażonej w kilogramach oraz wzrostu określonego w metrach. Wszystko, co musisz zwykonać, to dzielenie wagi ciała (w kilogramach) przez wzrost ( wyrażony w metrach) podniesiony do kwadratu, a wynik, jaki otrzymasz to właśnie wskaźnik masy ciała który informuje o tym, czy masa Twojego organizmy jest właściwa w stosunku do Twojego wzrostu. Jest to niezmiernie funkcjonalne narzędzie, które znacznie ułatwia odchudzanie.
Musisz jednak pamiętać o tym, iż wynik wskazany przez algorytm internetowy nie zastąpi sprawdzonej informacji o stanie Twojego organizmu, gdyż pomiar BMI nie uwzględnia licznych pobocznych czynników, które mogą na niego w różny sposób wpływać. Klasyfikacja następuje tu tylko na podstawie obliczenia stosunku wagi ciała do wzrostu, która to informacja, mimo iż jest przydatna, niezmiernie często bywa nie do końca niewystarczająca.